سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده حسین موسویان عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: این پرونده هنوز در مرحله دادسرا است و اتفاق جدیدی نیفتاده است. شاید قاضی پرونده نیاز داشته باشد که همان تحقیقات را بیشتر بررسی کند. اما روند پرونده همان روند قبلی است.

دکتر علیرضا جمشیدی که با خراسان مصاحبه کرده است درباره اینکه آیا قاضی جدید می‌تواند مستند یا مستقل از تحقیقات قبلی عمل کند یا نه اظهار داشت: اگر نقص داشته باشد، می‌تواند. گاهی مثلاً دادستان نقص می‌گیرد و می‌خواهد در یک زمینه بیشتر تحقیق شود یا قاضی جدید احساس می‌کند تحقیقات کفایت می‌کند، یا فکر می‌کند برخی موارد ابهام دارد و تحقیقات بیشتری انجام می‌دهد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ وقت کلمه تبرئه را درباره موسویان به کار نبرده است، درباره یکی از کنفرانس های خبری خود که بسیار خبرساز شده بود گفت: یکی از خبرگزاری‌ها عین متن نوار پیاده شده را برایم فرستاد. البته خودم خواستم چون من خیلی دقیق کلمات را در آن جلسه به کار بردم. عین بحث من این بود که در مرحله دادسرا آقای موسویان در 2 مورد بی‌گناه و در یک مورد گناهکار شانخته شدند و طبیعی است که در این مرحله به نظر دادستان می‌رسد و دادستان می‌تواند با همه این موارد موافقت یا مخالفت کند.

جمشیدی ادامه داد: اگر موافقت کند، پرونده تمام می‌شود، اگر مخالفت کرد می‌تواند تحقیقات را کامل کند یا با مخالفت دادستان، کیفر خواست پرونده در دادگاه مطرح می‌شود، من در خصوص روند حقوقی بحث کردم. می‌دانید گناهکار و بی‌گناه اصطلاحی است که در دادسرا برای قرار منع پیگرد به کار می‌رود که منع پیگرد را برالی فرد بی‌گناه و گناهکار را برای مجرمیت به کار می‌برند. در دادگاه حکم محکومیت می‌گویند و من هم آن روز همین بحث را کردم، خودم هم تعجب می‌کنم که چرا سخنانم این گونه منتقل شد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره موضع گیری دکتر الهام سخنگوی دولت که درست یکی روز بعد از این کنفرانس خبری انجام شد اظهار داشت: شاید ایشان هم صحبت‌های من را از رسانه‌ها شنیده بود. ببینید بار کلمات حقوقی خیلی مهم است. وقتی می‌گوییم بی‌گناه فوراً نمی‌توانیم حکم تبرئه را برایش بگذاریم چون تبرئه با دادگاه است و باید به جای آن از منع پیگرد استفاده کنیم. به همین دلیل من به خبرنگاران تاکید کرده‌ام که عین عبارات را به کار ببرند.

سپس خبرنگار خراسان از جمشیدی می پرسد، این بحث‌ها که قاضی پرونده موسویان را احضار کرده‌اند و تحت فشار بوده است، چقدر صحت دارد؟ که وی پاسخ می دهد: صددرصد کذب است؟ قبلش هم در جریان بودم و بعد از آن هم همین طور. شخصیت‌ها قاضی را نخواستند، هیچ وقت!

جمشیدی در خصوص اظهارات وزیر اطلاعات نیز گفت: من در بیانات وزیر اطلاعات ندیدم که آقای موسویان را جاسوس بدانند یا در خصوص جاسوسی بحث بکنند. وزارت اطلاعات موسویان را بیشتر مجرم می‌دانند تا گناهکار!

وی در خصوص مستندات دولت راجع به فشار به قاضی گفت: مستندی وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: فضا فضای قضایی نیست، بیشتر فضای سیاسی است. پرونده خیلی با فضای سیاسی کاری ندارد. خیلی وقت‌ها مطالبی مطرح می‌شود.

وی افزود: می‌توانیم فضاها را خنثی کنیم تا قاضی فقط کار قضایی‌اش را انجام دهد. پرونده و موضوع خیلی شفاف است.

جمشیدی ادامه داد: دولت اگر مستنداتی داشت که از خدا می‌خواست ارائه دهد.

وی در ادامه در خصوص اتهامات موسویان و روایت‌های مختلف از این اتهامات گفت: کسی که متهم می‌شود، در درجه اول ممکن است 2 مورد اتهام داشته باشد. برای ایشان 3 مورد مطرح شد و تا آن جایی که یادم هست بحث جاسوسی مطرح شد دوم اتهام انتشار اطلاعات محرمانه است که در مرحله اول جاسوس شناخته نشد.

جمشیدی در خصوص اینکه آیا اتهام جاسوسی آقای موسویان منتفی است یا نه گفت: پرونده در مرحله دادسراست. تحقیقات را انجام دادند اگر به این نتیجه رسیدند تفهیم اتهام می‌کنند، قرار و کیفر خواست صادر می‌کنند و پرونده به دادگاه می‌رود. به هر حال مثل همه پرونده‌ها دادگاه می‌تواند اتهامات را تایید کند یا مورد تایید قرار ندهد. به هر حال تشخیص با قضات و مراجع قضایی است. به هر حال هنوز تا پایان راه خیلی مانده است.

وی افزود: به هر حال پرونده حساس است و رسیدگی باید دقیق انجام شود. روی یک بخش از پرونده وزارت اطلاعات کار می‌کند و روز یک بخش قوه قضاییه به هر حال ممکن است عده‌ای مایل نباشند که پرونده زود رسیدگی شود و یا عده‌ای بخواهند پرونده زودتر مورد رسیدگی قرار گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه تمایلات در سرنوشت پرونده‌ها تاثیری ندارد، افزود: به هر حال برخی اوقات ممکن است کارشکنی‌هایی وجود داشته باشد، یک سری اطلاعات زودتر و یک سری دیرتر داده شود. البته در مرودهمه پرونده‌ها چنین اتفاقاتی نمی‌افتد. شاید در مجموع برای بیست پرونده این اتفاق بیفتد به هر حال در برخی پرونده‌ها مشکلاتی وجود دارد.تاريخ : | | نویسنده : naeimident |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.