ترجمه فارسی نهج البلاغه در بيان صفات پيامبر
وصف پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)
خداوند پيامبرش را با نوري درخشان، و برهاني آشکار، و راهي روشن، و کتابي هدايتگر برانگيخت. خانواده او نيکوترين خانواده، و درخت وجودش از بهترين درختان است، که شاخه‏هاي آن راست و ميوه‏هاي آن سر به زير و در دسترس همگان است، زادگاه او مکه، و هجرت او به مدينه پاک و پاکيزه است، که در آنجا نام او بلند و دعوتش به همه جا رسيد، خدا او را با برهاني کامل و کافي (قرآن) و پندهاي شفابخش، و دعوتي جبران‏کننده فرستاد، با فرستادن پيامبر (ص) شريعتهاي ناشناخته را شناساند، و ريشه بدعتهاي راه‏يافته در اديان آسماني را قطع کرد، و احکام و مقررات الهي را بيان فرمود. پس هر کس جز اسلام ديني را انتخاب کند به يقين شقاوت او ثابت، و پيوند او با خدا قطع، و سقوطش سهمگين خواهد بود، و سرانجامش رنج و اندوهي بي‏پايان و شکنجه‏اي پردرد مي‏باشد. بر خدا توکل مي‏کنم، توکلي که بازگشت به سوي او باشد، و از او راه مي‏جويم، راهي که به بهشت رسد و به آنجا که خواست اوست بيانجامد.
سفارش به تقوا و عبرت از گذشتگان
بندگان خدا! شما را به ترسيدن از خدا و فرمانبرداري او سفارش مي‏کنم که نجات فردا و مايه رهايي جاويدان است، خدا آنگونه که سزاوار بود شما را ترسانيد، و چنانکه شايسته بود اميدوارتان کرد، و دنيا و بي‏اعتباري آن و نابودشدني بودن، و دگرگوني آن را براي شما تعريف کرد. پس از آنچه در دنيا شما را به شگفتي وامي‏دارد روي گردانيد، زيرا که مدت کوتاهي در آن اقامت داريد، دنيا به خشم خدا نزديکترين و از خشنودي خدا دورترين جايگاه است. پس اي بندگان خدا، از غم و اندوه و سرگرميهاي دنيا چشم برگيريد زيرا شما به جدايي و دگرگونيهاي امور دنيايي يقين داريد، و چونان دوست مهرباني که نصيحتگر و کوشا براي نجات رفيقش تلاش کند، خويشتن را از دنيا دور نگهداريد، و از آنچه بر گذشتگان شما رفت عبرت گيريد، که چگونه، بند بند اعضاي بدنشان از هم گسست، چشم و گوششان نابود شد، شرف و شکوهشان از خاطره‏ها محو گرديد، و همه ناز و نعمتها و رفاه‏ها و خوشيها پايان گرفت، که نزديکي فرزندان به دوري و از دست دادنشان، و همدمي همسران به جدايي تبديل شد، ديگر نه به هم مي‏نازند، و نه فرزنداني مي‏آورند، و نه يکديگر را ديدار مي‏کنند، و نه در کنار هم زندگي مي‏کنند. پس اي بندگان خدا! بپرهيزيد، پرهيز کسي که به نفس خود چيره، و بر شهوت خود پيروز، و با عقل خود به درستي مي‏نگرد، زيرا که جريان انسان آشکار، پرچم برافراشته، جاده هموار، و راه، روشن و راست است. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) ‏إِبْتَعَثَهُ‏ بِالنُّورِ الْمُضِى‏ءِ، وَ الْبُرْهانِ الْجَلِىِّ، وَ ‏الْمِنْهاج‏ ‏الْبادِى‏، وَ الْکِتابِ الْهادِى، أُسْرَتُهُ خَيْرُ أُسْرَةٍ، وَ شَجَرَتُهُ خَيْرُ شَجَرَةٍ: أَغْصانُها مُعْتَدِلَةٌ، وَ ثِمارُها ‏‏مُتَهَدِّلَةٌ‏، مَوْلِدُهُ بِمَکَّةَ، وَ هِجْرَتُهُ ‏بِطَيْبَةَ، عَلا بِها ذِکْرُهُ، وَ امْتَدَّ مِنْها صَوْتُهُ، أَرْسَلَهُ بِحُجَّةٍ کافِيَةٍ، وَ مَوْعِظَةٍ، شافِيَةٍ، وَ دَعْوَةٍ ‏مُتَلافِيَةٍ. أَظْهَرَ بِهِ الشَّرائِعَ الْمَجْهُولَةَ، وَ قَمَعَ بِهِ الْبِدَعَ الْمَدْخُولَةَ، وَ بَيَّنَ بِهِ الْأَحْکامَ ‏الْمَفْصُولَةَ، فَمَنْ ‏يَبْتَغِ‏ غَيْرَ الْإِسْلامِ دِيناً تَتَحَقَّقْ شِقْوَتُهُ، وَ تَنْفَصِمْ عُرْوَتُهُ، وَ تَعْظُمْ ‏کَبْوَتُهُ‏، وَ ‏يَکُنْ‏ ‏مَابُهُ‏ إِلَى الْحُزْنِ الطَّوِيلِ، وَ الْعَذابِ الْوَبِيلِ. وَ أَتَوَکَّلُ عَلَى اللَّهِ تَوَکُّلَ ‏الْإِنابَةِ إِلَيْهِ وَ أَسْتَرْشِدُهُ السَّبِيلَ الْمُؤَدِّيَةَ إِلى جَنَّتِهِ، الْقاصِدَةَ إِلى مَحَلِّ رَغْبَتِهِ.
أُوصِيکُمْ عِبادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ طاعَتِهِ، فَإِنَّهَا النَّجاةُ غَداً، وَ الْمَنجاةُ أَبَداً، رَهَّبَ فَأَبْلَغَ، وَ رَغَّبَ ‏فَأَسْبَغَ‏، وَ وَصَفَ لَکُمُ الدُّنْيا وَ انقِطاعَها وَ زَوالَها وَ انتِقالَها، فَأَعْرِضُوا عَمّا يُعْجِبُکُمْ ‏فِيها لِقِلَّةِ ما يَصْحَبُکُمْ مِّنْها، أَقْرَبُ دارٍ مِنْ سَخَطِ اللَّهِ، وَ أَبْعَدُها مِنْ رِضْوانِ ‏اللَّهِ‏. فَغُضُّوا عَنکُمْ -عِبادَ اللَّهِ- غُمُومَها وَ أَشْغالَها لِما ‏قَدْ أَيْقَنتُمْ بِهِ مِنْ فِراقِها وَ تَصَرُّفِ حالاتِها، فَاحْذَرُوها حَذَرَ ‏الشَّفِيقِ‏ النّاصِح، وَ الْمُجِدِّ ‏الْکادِحِ‏، وَ اعْتَبِرُوا بِما قَدْ رَأَيْتُمْ مِنْ مَصارِع الْقُرُونِ قَبْلَکُمْ: قَدْ ‏تَزايَلَتْ‏ أَوْصالُهُمْ، وَ زالَتْ ‏أَبْصارُهُمْ‏ ‏وَ ‏أَسْماعُهُمْ‏، وَ ذَهَبَ شَرَفُهُمْ وَ عِزُّهُمْ، وَ انْقَطَعَ سُرُورُهُمْ وَ نَعِيمُهُمْ. ‏فَبُدِّلُوا بِقُرْبِ الْأَوْلادِ فَقْدَها، وَ بِصُحْبَةِ الْأَزْواجِ مُفارَقَتَها، لا يَتَفاخَرُونَ، وَ لا يَتَناسَلُونَ، وَ لا يَتَزاوَرُونَ، وَ لا يَتَجاوَرُونَ، فَاحْذَرُوا عِبادَ اللَّهِ حَذَرَ الْغالِبِ لِنَفْسِهِ، الْمانِع لِشَهْوَتِهِ، ‏النّاظِرِ بِعَقْلِهِ، فَإِنَّ الْأَمْرَ واضِحٌ، وَ الْعَلَمَ قائِمٌ، وَ الطَّرِيقَ ‏جَدَدٌ، وَ السَّبِيلَ ‏قَصْدٌ.

تاريخ : | | نویسنده : naeimident |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.