نرخ رشد اقتصادی، دو درصد

 

 

در حالی که مسوولان دولتی از رونق تولید و رفاه اقتصادی و افزایش قدرت خرید مردم حرف می زنند، آمارهای یک گزارش از بانک مرکزی نشان می دهد نه فقط اقتصاد ایران به رونق نیفتاده بلکه رکود همچنان بر اقتصاد ایران حاکم است. گزارش جدید بانک مرکزی حاکی از آن است که نرخ رشد اقتصادی در بهمن ماه ۵/۲ درصد بوده و تا پایان سال این نرخ به دو درصد کاهش می یابد.سایت جهان نیوز متعلق به علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای مجلس گزارش داد؛ بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته، ۵/۲ درصد بوده و برآورد ها نشان می دهد تا پایان سال ۸۸ این نرخ بین ۵/۱ تا دو درصد باشد.

 


بر اساس برنامه چهارم متوسط رشد اقتصادی باید به هشت درصد می رسید تا متوسط برنامه محقق شود اما روند طی شده نشان می دهد در سه سال متوسط حدود پنج درصد بوده و با توجه به افت این شاخص در سال گذشته و سال جاری متوسط رشد به زیر سه درصد برسد.در گزارش رسمی مورد استناد سایت جهان آمده نرخ بیکاری نیز به ۳/۱۱ درصد رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش جدی نشان می دهد. گزارش بانک مرکزی در سایت جهان در حالی منتشر شده است که رشد اقتصادی در ابتدای برنامه چهارم حدود هفت درصد بود که قرار بود میانگین آن در طول برنامه چهارم به ۴/۸ درصد برسد. همچنین وضعیت نرخ بیکاری حاکی از آن است که به رغم تزریق سرمایه مملکت تحت عنوان وام زودبازده دولت نتوانسته نرخ بیکاری را به کمتر از زمان برنامه برساند.

 


همچنین گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که تا تاریخ بهمن ۸۸ معادل ۱۳ هزار و ۹۸۴ میلیون دلار تسهیلات به بخش غیردولتی پرداخت شده است و موجودی حساب ذخیره ارزی به هیچ وجه در وضعیت قابل دفاعی قرار ندارد. عدد دقیق موجودی حساب توسط جهان حذف شده است.

 


بر اساس این گزارش ارزش افزوده گروه کشاورزی و نفت در سال ۸۷ نسبت به سال ۸۶ به ترتیب ۳/۱۰ و ۳/۳ درصد رشد منفی داشته است. از سوی دیگر گروه صنایع و خدمات هم به ترتیب ۴/۷ و ۹/۵ درصد رشد مثبت داشتند. در برنامه رشد مورد نظر برای این دو بخش ۳/۱۱ و ۹ درصد پیش بینی شد. مطابق این گزارش نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز از ۶/۶ در سال ۸۶ به ۸/۱ در سال ۸۸ رسیده است. به نوشته جهان نیوز، گزارش بانک مرکزی نشان می دهد نرخ رشد اقتصادی در میانه سال از نرخ رشد پایان سال وضعیت بهتری دارد. چند روز پیش احمد توکلی گفت مطابق بررسی ها نرخ رشد اقتصادی در ابتدای سال آینده احتمالاً منفی می شود. گزارش بانک مرکزی از اوضاع اقتصادی ایران در دو سال ۸۷ و ۸۸ حکایت از آن دارد که اقتصاد ایران در دوره یی که درآمدهای بیش از ۲۸۰ میلیارد دلار نفتی می توانست موتور محرکه یی برای رونق آن باشد متاسفانه برخلاف آن شده است. براساس گزارش نظارتی سه سال اول برنامه چهارم، به طور کلی رشد اقتصادی کشور طی سه سال اول برنامه چهارم توسعه روند افزایشی را نشان می دهد. در مقایسه با متوسط رشد اقتصادی سالانه کشور طی برنامه سوم (۵/۵ درصد)، نرخ رشد اقتصادی از سال اول برنامه چهارم روند افزایشی داشته که میزان آن بالغ بر ۷/۵ درصد بوده و در سال ۱۳۸۵ به ۲/۶ درصد ارتقا پیدا کرده و در پایان سال۱۳۸۶ به سطح ۹/۶ درصد صعود کرده است. تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۸۵ به قیمت های ثابت سال ۱۳۷۶ بالغ بر ۴۶۸هزار میلیارد ریال بوده که در سال۱۳۸۶ به حدود ۴۹۹هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. پیش از این نیز صندوق بین المللی پول از کاهش رشد اقتصادی ایران در سال جاری خبر داده بود و اعلام کرده بود نرخ رشد اقتصادی ایران در سال منتهی به دی ماه (معادل سال میلادی ۲۰۰۹ ) به ۵/۲ درصد بالغ می شود.

 تاريخ : | | نویسنده : naeimident |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.